Istoric

Evoluția sistemului de formare profesională în domeniul securităţii statului Republica Moldova

 

1992-2002 Centrul de Instruire a Cadrelor MSN – SIS

 

1992-1993Tudor BOTNARU, primul şef al Centrului de instruire a cadrelor MSN RM, general de divizie (r).

 

 

1993-2000 - Ion CUMURCIUC, colonel (r) al SIS, şef al Centrului de instruire a cadrelor SIS RM

 

2000 – 2003 - Mihail LESNIC, colonel (r) al SIS, şef al Centrului de instruire a cadrelor SIS RM

 

 

10 septembrie 2002 - prin Hotărârea Guvernului Republicii Moldova nr. 1192, în baza Centrului de instruire a cadrelor SIS, a fost creat Institutul Naţional de Informaţii şi Securitate (INIS).

 

2003-2008Ştefan STAMATIN, rector INIS, locotenent-colonel (r) al SIS, doctor în drept, conferenţiar universitar.

 

 

2010 – 2012 Vitalie ARMAŞU, rector INIS, colonel (r) al SIS, doctor în sociologie

 

 

aprilie 2009 – martie 2010;

decembrie 2013 – decembrie 2019 – Valeriu FURDUI, rector INIS, general-maior (r) al SIS

 

 

decembrie 2019 – prezent – Vitalie SÎLI, rector INIS, colonel al SIS, doctor în drept, conferenţiar universitar

 

 

10.02.2009 - Hotărâre de Guvern cu privire la conferirea numelui “Bogdan, Întemeietorul Moldovei” Institutului Naţional de Informaţii şi Securitate Nr. 124 din 10.02.2009.

 

18 iunie 2009 - Comisia Naţională de Heraldică a Republicii Moldova a aprobat drapelul şi stema INIS cu deviza „Ad augusta per angusta” (Pe poteci strâmte spre fapte mari).

Drapelul Institutului Naţional de Informaţii şi Securitate “Bogdan, Întemeietorul Moldovei” reprezintă o pânză dreptunghiulară (2:3), albă, având în centru stema Institutului.

 

10 iulie 2009 – prin Hotărârea de Guvern, nr. 419 din 10 iulie 2009 a fost acceptată propunerea privind instalarea monumentului lui Bogdan, Întemeietorul Moldovei pe teritoriul Institutului Naţional de Informaţii şi Securitate. Sculptor Victor LOZAN. Pentru creaţia sa a fost decorat cu Ordinul Gloria Muncii.